piątek, 31 sierpnia 2012

Naszych zmagań z geoinformatyką dzień czwarty


Czas Szkoły nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Ale my nie spuszczamy w związku z tym nosy na kwitę, tylko ostro zabieramy się do pracy nad naszymi projektami. Ale zanim to nastąpiło, mieliśmy okazję zobaczyć pokaz poszukiwań psa tropiącego – Ursy oraz jej przewodnika pani Grażyny Węglarczyk. Nasz pozorant – kolega Adrian, został w mig znaleziony przez Ursę.


Następnie mieliśmy wykład dotyczący Małopolskiego Systemu Pozycjonowania Satelitarnego. Dowiedzieliśmy się o strukturze systemu, jego właściwościach, sposobie działania. Po wykładzie podzieliliśmy się na dwie grupy - jedna część poszła z panem Maciejem Mońko z Geotronics Polska, udała się na demonstracje sprzętu firmy Trimbel. W trakcie tych zajęć zapoznali się z nowoczesnymi odbiornikami GPS, ich możliwościami, typami korekcji oraz oprogramowaniem. Druga grupa zgłębiała tajniki analiz przestrzennych pod czujnym okiem pana Tomasza Letmańskiego z ESRI Polska. Przed obiadem mieliśmy jeszcze okazję zapoznać się z technikami poszukiwań przez GOPR, osób zaginionych przy użyciu technologii GIS. Wykład ten poprowadził Zastępca Naczelnika Grupy Podhalańskiej GOPR – pan Rafał Chrustek oraz Rafał Zmarzy.




Po obiedzie mieliśmy okazję jeszcze raz zobaczyć w akcji Ursę oraz panią Grażynę Węglarczyk, tym razem szukających schowanego Kamila. I znów trwało to tylko chwilę. Później odbyliśmy drugą część zajęć z analiz przestrzennych w ArcGIS pod wodzą pana Letmańskiego.
Zwieńczeniem dnia był wykład i warsztaty dotyczące skaningu laserowego oraz przetwarzania chmury punktów – czyli LiDAR i oprogramowanie do analizy LP360 firmy QCoherent. Zajęcia te poprowadził pan Mateusz Maślanka z firmy ProGea Consulting.
Wszystko skończyliśmy dobrze po 22. A teraz przed nami cała noc na realizację projektów, bo sami widzicie, że w ciągu dnia odbywa się zbyt wiele fascynujących rzeczy.

Goodnight and goodluck
Ciasteczkowe Potwory